Varno delo v gozdu
Delo v gozdu je eno najtežjih in najnevarnejših opravil, pri katerih je uvedba motorne žage in traktorja v šestdesetih letih prejšnjega stoletja fizične obremenitve ročnega dela sicer zmanjšala, vendar ostaja gozdarstvo še vedno eno najbolj tveganih dejavnosti. Z uvedbo sodobne tehnologije strojne sečnje je postalo delo še varnejše, vendar v Sloveniji zaradi okoljskih razmer strojne sečnje zagotovo ne bo mogoče povsod uporabljati in bosta še dolgo prevladovala klasična sečnja z motorno žago in spravilo lesa s traktorjem.
Nekaj nasvetov za varno delo v gozdu:
- Na delo v gozd se podajajmo primerno opremljeni (čelada, rokavice, sekaške hlače, primerna obutev, mobilni telefon, prva pomoč).
- Za delo naj ne manjka dodatna oprema, med katero sodijo gozdarski klini, sekira, cepin, žični nateg, škripec.
- Delajmo v lepem vremenu in v ugodnih delovnih razmerah, del nikoli ne izvajamo sami, vendar vedno z nekom, ki delo obvlada, in ne z otrokom, pri tem pa moramo paziti na primerno varnostno razdaljo.
- Že v naprej razmislimo, kako bomo ukrepali v primeru nesreče.
- Vsako drevo je problem zase. Delati moramo počasi, premišljeno in s presledki, da lahko vseskozi opazujemo in poslušamo, kako se drevo odziva na naše početje.
- Pri poseku in izdelavi po ujmah poškodovanih dreves moramo biti še bolj previdni, bolje opremljeni in predvsem dobro usposobljeni.
- Kjer terenske razmere to omogočajo, za sanacije po ujmah poškodovanih dreves, priporočamo uporabo strojne sečnje.
PRAVILNIK o varstvu pri delu v gozdarstvu (Uradni list SRS, št. 15-758/79 z dne 18. maja 1979)
Opozorilna tabla za delo v gozdu
Podatki o lokaciji za klic v sili (112)
Usposabljanje lastnikov gozdov
Zavod za gozdove je aktiven na področju izobraževanja in promoviranja varnega in učinkovitega dela v gozdu že od leta 1995. Najpomembnejša oziroma najintenzivnejša oblika izobraževanja so usposabljanja, kjer udeleženci praktično vadijo tehniko varnega dela: Druge oblike so še predavanja, demonstracije na sejmih in na terenu, sekaška tekmovanja lastnikov gozdov in publikacijska dejavnost.
Zavod za gozdove Slovenije letno organizira usposabljanja in predavanja s področja varnega dela v gozdarstvu za lastnike gozdov in ostale uporabnike gozdarske mehanizacije. Vsebinski poudarki na vseh usposabljanjih so:
- organizacija varnega in zdravega dela v gozdu,
- izbira, uporaba in vzdrževanje ustreznih strojev, opreme in orodja,
- uporaba pravilne tehnike dela,
- uporaba osebne varovalne opreme.
Usposabljanje na podlagi SN SKP 2023-2027
Seznam izvajalcev del v gozdovih
Lastniki gozdov niso registrirani izvajalci gozdarskih dejavnosti, zato jim ni potrebno izpolnjevati pogojev glede strokovne usposobljenosti niti usposobljenosti po Zakonu o varnosti in zdravju pri delu. Tistim, ki niso vešči dela v gozdovih in niso ustrezno opremljeni, delo v gozdu odsvetujemo in priporočamo, da si pridobijo ponudbe več izvajalcev ter na podlagi njih izberejo najugodnejšega.
V pomoč lastnikom gozdov pri izbiri izvajalcev del v njihovih gozdovih je:
- seznam registriranih izvajalcev del v gozdovih v Sloveniji, ki je objavljen na spletni strani inšpekcije (povezava: https://www.gov.si/teme/nadzor-v-gozdarstvu/). Skrbnik je gozdarska inšpekcija v okviru Inšpektorata RS za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo, ki preverja, če izvajalec izpolnjuje pogoje za opravljanje del v gozdu.
- portal Mojgozdar (povezava: https://www.mojgozdar.si/), skrbnik seznamov izvajalcev gozdarskih storitev je Gozdarski inštitut Slovenije.