Projekt Greenrisk4alps
Projekt GreenRisk4ALPs
Razvoj ekosistemskih pristopov za podporo obvladovanja tveganja v povezavi z naravnimi katastrofami in podnebnimi spremembami
Pri naravnih nevarnostih in zmanjševanju tveganja po vsem svetu, še posebej v alpskem prostoru, so gozdovi in gorski ekosistemi izjemno pomembni, posledično se vedno bolj uveljavljajo pri načrtovanju tehničnih in drugih preventivnih ukrepov. Gozdovi lahko učinkovito varujejo pred snežnimi plazovi, hudourniki, zemeljski plazovi ali skalnimi podori. Kljub tej pomembni funkciji gozda, pa je do sedaj bilo razvitih le nekaj strategij in političnih ukrepov, ki vključujejo vlogo gozda pri obvladovanju naravnih tveganj ter hkrati pri tem upoštevajo številne interese, zahteve in stroške. Prihodnji izzivi v Alpah so zahtevni, in sicer zaradi omejitve prostora za poselitev, povečanja stroškov za varovanje naselij pred nevarnostmi, naraščanja konfliktov zaradi večjih zahtev in pričakovanj ter kritičnega razvoja gospodarstev, kot je "monokulturni turizem". Trajnostni razvoj bo brez prilagojenega ustreznega upoštevanja gorskih gozdov v strategiji za zmanjševanje tveganja v alpskem prostoru težko dosegljiv.
CILJ
Cilj projekta GreenRisk4Alps je razvoj konceptov na področju gozdov, ki bodo služili za podporo pri upravljanju s tveganji naravnih nevarnosti in podnebnimi vplivi. GreenRisk4Alps si prizadeva, da bi bili gozdovi del trajnostnega obvladovanja tveganj pri uravnoteženem razmerju zelenih, tehničnih in preventivnih strategij tveganja. GreenRisk4Alps spodbuja da bi bili gorski gozdovi nepogrešljiv del vseh ukrepov potrebnih za blaženje prostorskih in naravnih nevarnosti; tako aktivno kot tudi preventivno. GreenRisk4Alps ima jasno strategijo kako premagati konflikte in upore pri zmanjševanju tveganja naravnih nesreč, temelječih na ekosistemskih pristopih: v projekt so aktivno vključeni vsi pomembni akterji, ki imajo pripravljene nove alternativne koncepte, podprte s strani znanstvenih raziskav.
REZULTATI
- nova orodja: GreenRisk4Alps bo nudila številna orodja za načrtovalce in izvajalce, ki bodo združena v novi orodjarni imenovani FAT (orodje za ocenjevanje vloge gozdov; ang. FAT – Forest Assessment Toolbox). Nova orodja bodo pomagala pri ocenjevanju varovalne funkcije gozdov ali pri razvoju zaščitnih scenarijev.
- nova priporočila in smernice za "zelene" strategije za obvladovanje tveganja v Alpah. Ta bodo vključevala i) časovni načrt za proces informiranja, usmerjen v odločanje, za več akterjev, in ii) koncepte za premagovanje nacionalnih ovir in omejitev obvladovanja tveganj na podlagi gozdov; iii) smernice za prednostno opredelitev "zelenih" strategij za obvladovanje tveganja na ravni občin.
- delovni zvezek za upravljanje gozdov in tveganja (ang. Forest & Risk Management Workbook): nov standardiziran priročnik za gospodarjenje z gozdovi bo vključeval prispevke vseh partnerskih držav in se bo lahko uporabljal v celotnem alpskem prostoru.
- pozitivni učinki za ZGS: pomoč pri gozdnogospodarskem načrtovanju, pridobitev celovitejših strokovnih podlag za načrtovanje posegov v prostor v alpskem prostoru, izdelava prostorskih pregledov območij tveganj, vidnejša vloga ZGS pri obvladovanju naravnih pojavov v alpskem prostoru.
OSNOVNI PODATKI O PROJEKTU
- trajanje projekta: april 2018- april 2021;
- proračun projekta: 2.412.601€, od tega 2.050.711€ prispeva Evropski sklad za razvoj podeželja (ERDF);
- 12 projektnih partnerjev iz 6 alpskih držav: Avstrije, Francije, Italije, Nemčije; Slovenije in Švice;
- pri projektu sodelujejo še predstavniki Eusalp-a, Alpske konvencije in Cipre;
- 6 pilotnih akcijskih regij v Avstriji, Franciji, Italiji, Nemčiji in Sloveniji ;
- slovenska partnerja: Zavod za gozdove Slovenije in Oddelek za gozdarstvo in obnovljive gozdne vire Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani;
- slovenska pilotna akcijska regija je občina Kranjska Gora;
- slovenski opazovalec je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.
Povezave:
- Uradna spletna stran projekta
- English version